Pro média

3. 4. 2023

Zelené pivo slaví osmnáct let! Speciál 13 přivítá Velikonoce tradičně na Zelený čtvrtek

Už tento čtvrtek 6. dubna se v celé České republice začne čepovat Zelené pivo, nejdéle vařený speciál 13 z pivovaru Starobrno. Zeleným pivem se tak Velikonoce slaví už osmnáct let. Letos budou mít pivaři k dispozici 4520 hektolitrů tohoto svátečního piva, které budou nabízet  gastronomické provozovny na Moravě i v Čechách. Jejich aktualizovaný seznam všichni zájemci najdou před Velikonocemi na webových stránkách www.zelenepivo.cz. Část produkce zamíří i na Slovensko, kde si Zelené pivo v posledních letech také získává své fanoušky.

 

Zelené pivo se připravuje osmnáct let bez přerušení včetně dvou covidových let. Letos ho starobrněnští sládci uvařili v posledních lednových dnech. „Osmnácté narozeniny jsou krásné výročí – a platí to samozřejmě také u piva. Zelené pivo je nejdéle vařeným speciálem v historii pivovaru Starobrno. A troufám si říct, že o něm v souvislosti s Velikonocemi slyšel snad každý pivař,“ konstatoval výrobní ředitel HEINEKENU Milan Schramm. 

Při výrobě Zeleného piva se používá  stále stejná receptura. Vaří se z kvalitní vody, speciálního světlého ječného sladu a jakostního žateckého chmele tradičním způsobem na dva rmuty. Uvedený slad se vyrábí výhradně pro Zelené pivo a jeho parametry se trochu liší od sladů běžně používaných u ostatních starobrněnských piv. Spolu s chmelem se do mladinové pánve přidává bylinný výluh, připravovaný přímo v pivovaru. Jeho receptura je po celých osmnáct let tajná. „Při přípravě výluhu musíme dosáhnout patřičnou kvalitu a koncentraci a při vaření piva pak výluh přesně dávkovat. Řádově potřebujeme několik litrů výluhu,“ uvedl vrchní sládek pivovaru Jiří Brňovják. 

Po uvaření Zelené pivo získává svou sílu spodním kvašením po dobu osmi dnů, poté při teplotě kolem jednoho stupně Celsia dokvašuje a chuťově se zakulacuje. Nakonec se do piva přidává likér. Zelená barva piva je tudíž výsledkem kombinace několika faktorů – technologie, surovin, výluhu i likéru. 

Pití Zeleného piva je každoroční zábava – a skalní příznivci se na ně opravdu velmi těší. V centru dění tak bývá Pivovarská restaurace a především její terasa na Mendlově náměstí v Brně. Letos tam všechny hosty čekají dva atraktivní koncerty, od 19:00 Malalata a od 21:00 Abraxas. Přímo v pivovaru se zájemci mohou těšit na exkurze zdarma s malou ochutnávkou Zeleného piva přímo ve sklepě.

Kdy jste se narodil/a?