Pro média

14. 3. 2024

Největším obtížím na trhu práce čelí samoživitelé, kteří se vracejí do zaměstnání po rodičovské dovolené. Pomocnou ruku jim nabízí program Restart kariéry

 

Samoživitelé patří k jedné z finančně nejohroženějších skupin ve společnosti. Nenahrává jim ani aktuálně nelehká ekonomická situace a současná nabídka na trhu práce. Právě pro samoživitele, kteří by se rádi kariérně posouvali, ať už na rodičovské dovolené v současnosti jsou, nebo už jim skončila, je tu program Restart kariéry. Za programem stojí pivovarnická skupina Heineken ČR a M.arter, vzdělávací a networkingová platforma pro ženy i muže na rodičovské dovolené. Program probíhá několik let a skutečně pomáhá.

 

V České republice se nachází více než 200 000 neúplných domácností, v 90 % případů1 se jedná o ženy, které mají celý chod rodiny na starosti. Jsou to právě matky samoživitelky, které představují na trhu práce jednu z nejohroženějších skupin. Faktorů, jež volbu zaměstnání ženám samoživitelkám ztěžují, je hned několik. Nejdůležitější roli při výběru hraje flexibilita a možnost skloubit práci s péčí o děti. Ideální možností jsou pro tuto skupinu zkrácené pracovní úvazky. Data ale ukazují, že podíl částečných úvazků tvoří na českém trhu práce pouze 6,2 %, což je 9. nejhorší výsledek v rámci zemí EU.[1]

 

„Jako zaměstnavatel se snažíme aktivně přispívat ke zlepšení tohoto problému, který evidentně ve společnosti přetrvává. Nejen že při finálních kolech výběrových řízení dbáme na rovné zastoupení mužů i žen, navíc také nabízíme zkrácené úvazky u pozic, u kterých je to z povahy práce možné,“ komentuje situaci Ionut Lascu, People and Culture Director ve společnosti Heineken.

 

To, že je společnost Heineken otevřená rodičům (nejen matkám samoživitelkám), potvrzuje i Markéta Jirků, která zde působí na pozici junior brand manažerky: „Jsem moc ráda, že mi po mateřské dovolené zaměstnavatel umožnil nastoupit na svou původní pozici na zkrácený úvazek. Nyní se plynule vracím k rozsahu plného úvazku, syn už je větší a může chodit do školky, na niž Heineken poskytuje podporu ve formě školkovného.“

 

Nejsložitější situace přichází konkrétně v momentě, kdy se matky samoživitelky vracejí na trh práce po rodičovské dovolené. Během ní totiž ve většině případů se zaměstnavatelem dočasně ztrácí kontakt a jejich sebevědomí a znalost aktuálních trendů prudce klesá. Průzkumy také ukazují, že se pouze 5 % zaměstnanců vrátí po rodičovské dovolené zpět ke své původní pozici.[2]

 

 

Na tento moment mimo jiné reaguje projekt Restart kariéry, jehož cílem je pomoci rodičům samoživitelům otevřít dveře k novým pracovním příležitostem. Projekt vznikl pod taktovkou organizace M.arter za podpory pivovarnické skupiny HEINEKEN.

„Cílem naší organizace je sladit rodinný život s kariérou dle potřeb každého rodiče. Protože si uvědomujeme, že skupina rodičů na rodičovské dovolené skrývá nevyužitý potenciál. Tímto projektem jim dáváme možnost kariérního posunu a nastartování jejich kariéry,“ komentuje záměr programu Restart kariéry Andrea Bohačíková, CEO M.arter.

 

Šest vybraných účastníků dostane možnost se bezplatně zúčastnit šestnácti přednáškových hodin s tématikou osobního a kariérního rozvoje. Přednášky kurzů jsou sestaveny tak, aby odpovídaly reálným potřebám kurzistů. Těšit se účastníci mohou na přednášky o prezentačních dovednostech, aktuálních trendech na trhu práce nebo základech osobní značky. Získají ale také tipy, jak v práci uplatnit své silné stránky, zvýšit svou sebedůvěru či jak si vytvořit profesní vizi. Celým kurzem je provede kariérní poradkyně a lektorka, několikanásobná držitelka Národní ceny kariérového poradenství Petra Drahoňovská, která účastníky zároveň připraví na závěrečné mock interviews, aneb rozhovory nanečisto s reálným HR manažerem z Heineken ČR.

 

Vzdělávací program Restart kariéry se v tomto roce bude konat celkem dvakrát, v jarním a podzimním běhu. Jarní běh proběhne od 8. 4. do 10. 6. a přihlásit se můžete do 27. března, do podzimního běhu, který poběží od 10. 10. do 28. 11. se můžete přihlásit do 25. září. Přihlašovací formulář je k dispozici online na webových stránkách organizace M.arter zde.

 

Mimo dva běhy kurzů v letošním roce proběhne také konference s názvem „Ženy zítřka: konference o rodičovství, kariéře a rovných příležitostech“, která je určena všem ženám, jež tematika rodičovství a kariéry aktivně zajímá anebo se jich přímo týká. Na programu budou panelové diskuse a přednášky inspirativních řečníků a řečnic z oboru. Pro více informací sledujte webové stránky M.arter.[1] Eurostat (data za 3. čtvrtletí 2022)

[2] Kulaté stoly Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky

 

Kdy jste se narodil/a?